Již dříve jsem prováděl menší zasíťování našeho rodinného domu, kde se jednalo o nové rozvody TV a internetu do každého patra. Hlavní přívod byl na půdě, ze které se rozváděly vždy do každé patra kabely od televizní antény a internetu. Také bylo potřeba připojit k internetu elektrický kotel pro možnost vzdálené správy výrobcem. Zasíťování bylo jednoduše provedeno natažením nové kabeláže, přisponkováním k trámům a zapojením do základního 1 Gb/s switche TP-LINK TL-SG105.


V každém patře pak byli realizovány základní zásuvky pro TV a internet. Wifi zajišťuje dvojice Synology MR2200ac v systému MESH v každém patře RD. Wifi je nastaveno jak pro uživatele domu, kteří mají přístup ke všem síťovým prvkům, tak i tzv. Guest wifi, která umožňuje připojení k internetu, avšak nedává přístup k jakýmkoliv zařízením v síti. Tady mi bohužel chybí fotografie.
Druhá část realizace za několik měsíců pak spočívala v přidání rackové skříně TRITON, prodloužení stávajících síťových kabelů a instalace NAS serveru Synology DS918+ s připojením k záložnímu zdroji UPS APC, které zajištuje v případě výpadku elektřiny několikaminutové okno pro bezpečné vypnutí Synology serveru a po obnovení přívodu elektřiny jeho opětovné zapnutí. Na serveru jsou umístěny zálohy fotografií, dokumentů i kompletní denní zálohy počítačů v domácnosti. V neposlední řadě slouží server i jako digitální knihovna filmů a seriálů streamovaných přímo do zařízení nebo připojených televizorů.

Server také slouží jako vzdálená záloha dat pro druhý server Synology DS920+, který se na něj zálohuje pro ochranu důležitých dat a stejně tak tento server se zálohuje na DS920+ v jiné lokalitě. Zálohy probíhají denně v brzkých ranních hodinách, aby nedocházelo ke zbytečnému omezení rychlostí internetu na obou stranách.
Tyto zálohy jsou vhodné v případě, že by jedno z těchto zařízení „umřelo“, popřípadě došlo k napadení některého počítače nebo serveru kryptovirem. Bez těchto záloh by pak takřka nebylo možné obnovit data.